Vaknet-TV is het dagelijkse
televisiekanaal voor de
supermarktondernemer.

Levensmiddelenkrant: Foodkalender

Dossiers

RSS
 
Laatste nieuws Meest gelezen Per formule

Introducties & Acties:

 
ga Naar het archief Introducties en Acties
 
ga Naar het archief Advertorials

Boevenvangen.nl wil ondernemerscollectief vormen

Out-of-home | 06-10-2011 08:02 | Remco van der Meij

NIEUWVEEN – De website Boevenvangen.nl wil een ondernemerscollectief vormen om eventuele juridische consequenties, als gevolg van het openbaar maken van film- en fotomateriaal van winkeldieven en overvallers zonder tussenkomst van politie en justitie, op te kunnen vangen.

Dat zegt oprichter Ono Vos van het platform dat stelt ‘alle gezochte criminelen op één site samen te brengen' tegenover Levensmiddelenkrant. “Dit is geen initiatief van ‘cowboys’. Wij zijn al jarenlang bezig om -op een serieuze manier- een bijdrage te leveren om de winkelcriminaliteit in Nederland de kop in te drukken.” Vos, ook maker van opsporingsprogramma’s op diverse regionale omroepen, reageert hiermee op ondermeer de berichtgeving in de Telegraaf vanmorgen. De krant spreekt over een ‘digitale schandpaal’, maar dat beeld wenst de maker enigszins te nuanceren. “Wij passen duidelijke regels toe voor plaatsing van materiaal. We doen er alles aan om te voorkomen dat mensen onterecht op de site belanden. Zo moet de ondernemer aangifte hebben gedaan van de feiten en leggen we een claim neer bij mensen die ons platform misbruiken met valse meldingen om iemand zwart te maken.” Verder eist de site dat criminelen op het aangeboden materiaal goed zichtbaar zijn en plaatst de redactie een zwart balkje over de ogen van de verdachten. Boevenvangen.nl ontvangt per maand inmiddels zo’n 250.000 unieke bezoekers. De bijbehorende Iphone en Android applicatie is al meer dan 50.000 keer gedownload.

Collectief
Ook wil oprichter Onno Vos een collectief vormen met bedrijven en winkeliers om eventuele boetes en juridische consequenties het hoofd te kunnen bieden. “Wij nemen alle juridische verantwoordelijkheid van ondernemers over die zich bij ons melden met materiaal. Gezamenlijk denken wij sterker te staan tegen eventuele boetes die het College Bescherming Persoonsgegevens wil laten opleggen. Het gaat ons uitdrukkelijk om ons doelstelling: winkelcriminaliteit massaal de kop proberen in te drukken.” Dat deze aanpak kans van slagen kan hebben, toont Vos aan met de uitkomsten van een pilot bij drie tankstations in Zaanstreek-Waterland. “Benzinedieven sloegen daar keer op keer toe. Onze proef heeft uitgewezen dat er een afname van diefstal was van 90 procent, ofwel 450 minder doorrijders per jaar. Uitgaande van een gemiddelde besteding van zo’n vijfenzestig euro, spreek je dan over bijna 30.000 euro aan besparingen. Als we die score overal kunnen behalen zijn we allemaal winnaars. Op de dieven na natuurlijk!”

Supermarkten
Over het verdienmodel achter de site is mediaman helder. “In de afgelopen jaren hebben we met Boevenvangen.nl weinig tot niets verdiend, hoewel we honderdduizenden hits per maand hebben. Met deze nieuwe aanpak proberen we daar verandering in te brengen door het aanbieden van ondernemerspakketten. Maar let wel: het doel -reductie van criminaliteit- heiligt de middelen, denken wij.” De pakketten waar Vos op doelt zijn vanaf donderdag te koop in de webshop van de site. Daar is te lezen dat ondernemers een bestelling kunnen doen op basis van hun vvo (verkoop vloer oppervlakte): ‘Winkeldieven klein’ (tot 200 m2), ‘Winkeldieven middel’ (tot 400 m2), ‘Winkeldieven groot’ (tot 600 m2) of ‘Winkeldieven mega’ (tot 1000 m2). “Laatstgenoemde zal de meeste Nederlandse supermarktondernemers aanspreken met hun gemiddelde van 800m2 vvo”, stelt Vos. Hiervoor moet dan wel 249,95 euro neergelegd worden. Te duur voor een gemiddelde ondernemer? “Niet als de effectiviteit blijkt”, denkt Vos. Inmiddels heeft hij ook het domein Boevenvangen.be laten vastleggen. “Ik sluit zeker niet uit dat we hiermee over de grens willen uitbreiden. Deze aanpak is voor zover ik weet uniek en niet eerder in het buitenland geprobeerd.”

Detailhandel Nederland
"Ik vind het een gedurfde actie en juich het initiatief van harte toe”, zegt Sander van Golberdinge, secretaris van Detailhandel Nederland in De Telegraaf. “De bescherming van een winkelier vind ik ook velen malen belangrijker dan de privacy van een dief, want er zal wel weer kritiek op dit plan komen vanuit bepaalde hoeken. Maar het probleem is serieus en winkelcriminaliteit kost jaarlijks 700 miljoen euro, waarvan 340 miljoen euro door winkeldiefstal."

Reactie overheden
De politie en het openbaar ministerie (OM) zijn iets minder enthousiast. Ook lijkt men nog niet helemaal doordrongen van de werkwijze van Boevenvangen.nl. Evert Boerstra regageert namens het OM in de wakkerste krant van Nederland: "We snappen dat Boevenvangen.nl dit initiatief neemt, maar zien liever dat er aangifte wordt gedaan bij de politie. Als er goede beelden zijn van de verdachte kunnen die worden getoond aan het publiek. Door een en ander zorgvuldig te toetsen kan worden voorkomen dat beelden van onschuldigen worden getoond. Opsporing is een vak en de politie is daarvoor de vanzelfsprekende organisatie", aldus het ministerie.

Zorgvuldigheid
"Aangifte doen is ook in onze werkwijze een vereiste", reageert Onno Vos tegenover Levensmiddelenkrant. "Zorgvuldigheid staat voorop en je kunt nieuwe media niet wegdenken uit de hedendaagse opsporing. Kijk maar naar de inmens populaire opsporingprogramma's op landelijke en regionale televisie. Deze zijn al twee decenia een belangrijk instrument, ook, of misschien wel juist van politie en Justitie! Met deze site hopen wij -samen met ondernemers- een aanvullend en machtig collectief wapen tegen crimineel Nederland te vormen. Niet alleen voor het aanbieden van materiaal, maar dus ook voor eventuele boetes die we volledig voor onze rekening nemen."

Bron: Levensmiddelenkrant

Delen |
Naar het complete nieuwsoverzicht