Dossiers

RSS
 
Laatste nieuws Meest gelezen Per formule

Introducties & Acties:

 
ga Naar het archief Introducties en Acties
 
ga Naar het archief Advertorials

CBL: 'Retail is geen politieagent'

Handel | 15-06-2012 11:02 | Joost Agterhoek

SCHEVENINGEN - De overheid mag zijn eigen verantwoordelijkheid in verduurzaming, een strak alcoholbeleid en dierenwelzijn niet afschuiven op de levensmiddelenbranche. Dat zegt CBL-voorzitter Bert Roetert.  “Er zijn grenzen aan de macht die men ons toedicht.”

Vroeger was de slogan ‘die pet past ons allemaal’, maar dat is te ver doorgeslagen, aldus Roetert donderdag tijdens het CBL-congres in het Scheveningse Kurhaus. Voor de gelegenheid had hij een echte politiepet op zijn hoofd gezet. “De wet is de wet en hoort gehandhaafd te worden door de overheid, door instanties als de NVWA, de Arbeidsinspectie enzovoort.” Roetert ageerde tegen ‘paternalistisch’ overheidstoezicht op leefstijl, via belastingen of andere overheidsmaatregelen. “Wij wensen niet gekapitteld te worden door de overheid die zijn eigen rol onvoldoende neemt, bijvoorbeeld bij kinderen en ouders van die kinderen opvoeden wanneer ze te jong aan de alcohol gaan. Of champignontelers controleren omdat die met illegale arbeidsconstructies werken. En als de overheid de legbatterij verbiedt, dan verwachten wij ook dat de overheid dit verbod handhaaft en er geen legbatterijeieren meer op de markt kunnen komen.”

Sterrenvlees

De levensmiddelensector weet met zelfregulering en initatieven gezondheid en duurzaamheid voortvarender dan ooit op te pakken, zei Roetert. “We hebben tal van goede voorbeelden van private initiatieven. Zo is de afgelopen jaren van duizenden producten de samenstelling aangepast waardoor zijn een Vinkje, ons gezondheidslogo mogen dragen. We hebben bijvoorbeeld samen met de FNLI gewerkt aan de reductie van zout in conserven. Ook is het aandeel fair trade, biologisch en producten met een Beter Leven Kenmerk van de Dierenbescherming fors gestegen.”
Ondanks alle initiatieven blijft rondom vlees veel negatieve aandacht hangen, vindt Roetert. Het CBL heeft daarom besloten om te werken aan een structurele duurzamere productie van varkens- en pluimveevlees. Eén van de doelen is dat plofkipvlees in 2020 uit de Nederlandse supers verdwenen moet zijn.

Drank

Roetert zei ook blij te zijn met de Drank- en Horecawet die door de Eerste Kamer is goedgekeurd. “Dankzij de lobby van het CBL zijn enkele belangrijke zaken bereikt. Onder andere de strafbaarstelling van jongeren die alcohol bij zich hebben terwijl ze daar te jong voor zijn. Hiermee worden jongeren onder de 16 direct op hun gedrag aangesproken.” Het CBL gaat de komende tijd met gemeenten in gesprek om duidelijk te maken wat de branche doet aan een verantwoorde verkoop van alcohol en welke regels de Drank- en Horecawet voorschrijven. Het moet een breed gedragen maatschappelijke norm worden om onder de 16 niet te drinken en je te legitimeren als jongere van 16 jaar of ouder die alcohol koopt, aldus Roetert. Dan zal het voor kassamedewerkers makkelijker worden om hun rol uit te voeren. Hierin zien wij nadrukkelijk ook een rol voor de overheid en de ouders die het goede voorbeeld moeten geven.”

Bron: Levensmiddelenkrant

Delen |
Naar het complete nieuwsoverzicht