DEN HAAG – De Autoriteit Consument & Markt (ACM) start een vervolgonderzoek naar de voorgenomen overname van Unox door Zwanenberg. Dat is besloten na een eerste onderzoek. De ACM wil onderzoek doen naar het risico op hogere prijzen voor de consument door de overname.
Zwanenberg wil het merk en de producten overnemen van fabrikant Unilever, dat veel lokale merken in de verkoop heeft gedaan om de eigen organisatie te stroomlijnen. Zwanenberg produceert net als Unox ook rookworsten en houdbare soepen die onder huismerken worden verkocht in supermarkten. Het bedrijf produceert nu ook al een groot deel van de producten van Unox. Na de overname zal Zwanenberg eigenaar worden van Unox en ook de verkoop van deze producten aan supermarkten op zich nemen, meldt de ACM.
Belangrijke positie
De ACM ziet een risico van een te sterke onderhandelingspositie van Zwanenberg richting de supermarkten. Hierdoor kunnen consumenten te maken krijgen met hogere prijzen voor bijvoorbeeld rookworsten. “Uit het eerste onderzoek van de ACM blijkt dat Unox een belangrijke positie inneemt op het gebied van vleesconserven en houdbare soepen. Voor supermarkten is het belangrijk om producten van Unox aan te kunnen bieden, omdat veel mensen merktrouw zijn. Als supermarkten deze producten niet hebben, gaan zij mogelijk naar een andere supermarkt. De belangrijkste concurrenten van Unox zijn waarschijnlijk de huismerken van supermarkten, een segment waarin Zwanenberg een grote speler is”, schrijft de ACM in een verklaring.
Concurrentie
Elke overname of fusie moet worden gemeld bij de autoriteit als daarbij bepaalde omzetdrempels worden overschreden. De ACM beoordeelt de overname op mogelijke negatieve gevolgen voor mensen en bedrijven, bijvoorbeeld doordat deze leiden tot hogere prijzen, minder kwaliteit of minder innovatie. Er moet na een overname of fusie voldoende concurrentie overblijven. Het vervolgonderzoek moet hier uitsluitsel over geven. “Als Zwanenberg en Unox het overnameplan willen doorzetten, kunnen zij een vergunningsaanvraag indienen bij de ACM”, aldus de autoriteit.
Bron: Levensmiddelenkrant