image00002.jpeg Niels Jansen is trots op zijn Spar city mét succesvolle The Tosti Club. Eigen foto

Eigenaar Niels Jansen over vijf jaar Spar city Hobbemakade

AMSTERDAM – Midden in de coronatijd vol onzekerheid een supermarkt openen? Het liet Niels Jansen zich er niet van weerhouden. Hij startte Spar city Hobbemakade in Amsterdam op 18 maart 2021 en blikt nu terug op de eerste vijf jaar ondernemerschap.

Lisa van der Linden |

Hoewel het bewogen jaren waren, heeft hij geen moment spijt gehad. “Het risico dat je neemt, kan twee kanten op vallen: geluk of pech.”

Een verlaten winkelstraat in Amsterdam tijdens corona, het is niet de beste periode om een eigen supermarkt te openen. Toch liet Niels Jansen, eigenaar van Spar city Hobbemakade in Amsterdam, zich niet afschrikken toen er allerlei opgaven op hem afkwamen: energietransitie, inflatie en personeelskosten. “Het waren bewogen jaren en hoewel ik ervaring heb in de branche als bedrijfsleider bij onder andere C1000, Jumbo en Albert Heijn, nam ik hier een risico met eigen geld”, vertelt hij.
De ondernemer liet zich niet omverblazen door alle uitdagingen die op zijn pad kwamen en heeft de afgelopen jaren bewezen dat hij in slechte tijden beschikt over een goede portie creativiteit. “In de periode dat iedereen veel thuis zat, zag ik om mij heen de vraag naar thuisbezorging groeien. Ik heb het assortiment van The Tosti Club destijds ook online gezet en dat liep aardig. Later heb ik dit gewijzigd in boodschappenbezorging. Dat werd opgemerkt door Deliveroo en later door Uber Eats en Thuisbezorgd. Inmiddels is dat landelijk uitgerold, maar ik was daarmee de eerste. In lastige tijden heb je een keuze: je kunt creatief zijn en proberen of stilzitten en eraan onderdoor gaan”, aldus Jansen.

Naast de reguliere supermarktproducten biedt de ondernemer diensten aan, zoals catering. Dat doet hij sinds coronatijd onder andere voor Rederij Smidtje. “Daarnaast lever ik smart fridges bij bedrijven. Dat zijn koelkasten waar mensen 24/7 toegang hebben tot verse producten. Houd je bankpas ertegenaan, maak je keuze uit de koelkast en het bedrag wordt van je rekening afgeschreven.”

Foodservice
Ondanks de ups en downs heeft Jansen beslist geen spijt gehad van het nieuwe avontuur. “Het risico dat je neemt, kan twee kanten op vallen: geluk of pech. Ik kan mij met het reguliere assortiment niet onderscheiden van de rest, we zijn tenslotte niet de goedkoopste. We kunnen daarin niet meedoen met de grote jongens. Tegelijkertijd heb ik mijn assortiment uitgebreid, want hoe meer ik online aanbied, hoe meer ik verkoop. Gezien mijn beperkte 120 m² vvo, ben ik de hoogte in gegaan met hemelschappen. Het onderscheidend vermogen is de foodservice, je loopt ook direct tegen de keuken aan als je binnenstapt.”
De overname van The Tosti Club door Spar was in de tijd dat Jansen zijn contract tekende nog niet naar buiten gebracht, maar toch koos hij ervoor om dit paradepaardje in zijn Spar te plaatsen. “Mensen uit de buurt kenden het al, omdat The Tosti Club om de hoek was gevestigd. Inmiddels is die vestiging gesloten, maar het zorgde wel gelijk voor naamsbekendheid. Bovendien is de prijs-kwaliteitverhouding top.”
De hardlopers van het foodserviceassortiment zijn voor de ondernemer vrij duidelijk: “Het broodje carpaccio, het broodje gegrilde kip en de tosti ham-kaas. Het valt daarbij op dat gasten bij een broodje vaak kiezen voor een blikje of flesje frisdrank, dat ligt allemaal klaar voor de grab&go-klant. Klanten die voor een tosti gaan, nemen vaak koffie of een smoothie erbij, waarschijnlijk omdat het maken van de tosti tijd in beslag neemt en die kan worden ingevuld met een van deze twee dranken”, vertelt Jansen.

"Er is veel gebeurd; nu kies ik voor stabiliteit in de winkel"

Ondernemerschap
Na jaren als bedrijfsleider voor diverse formules gewerkt te hebben, kriebelde het bij Jansen om het roer in eigen handen te nemen. “Ik had eerder willen ondernemen, want de vrijheid en het niet hoeven verantwoorden van bepaalde zaken bevalt heel goed. Aan de andere kant is het kneiterhard werken en je bent nooit vrij, maar ik kan wel zelf kiezen wanneer ik iets doe en hoeveel tijd en energie ik erin steek. De koers wordt gevaren zoals ik het wil. Plezier met het personeel is daarbij heel belangrijk. Ik wil ze niet lui en dom houden”, zegt Jansen. Hij is de afgelopen vijf jaar dicht bij zichzelf gebleven in het ondernemerschap. Al geeft hij toe soms wel te lief en aardig te zijn, waardoor hij zijn personeel óf zichzelf op z’n plek moet zetten. “Maar dit is de manier van ondernemen waarmee ik zo ver ben gekomen en dat is succesvol”, stelt de ondernemer.
Een tweede of wellicht zelfs derde winkel ziet Jansen zitten. Hij is eind 2025 getest voor multifranchise, maar dat staat nu even op een lager pitje. Jansen weet namelijk precies wat hij wil en dat is geen supermarkt vanaf nul opbouwen. “Dat is heel intens. Daarom sta ik enkel open voor het overnemen van een bestaande winkel. Daarvoor ben ik afhankelijk van ondernemers die stoppen. En dat in een bepaalde regio, van Amsterdam tot Amersfoort”, beschrijft Jansen. Met die zoektocht in zijn achterhoofd is hij ondertussen zijn winkel aan het stabiliseren. “Ik heb best wel wat voor mijn kiezen gekregen de afgelopen vijf jaar en er is veel gebeurd. Nu kies ik voor stabiliteit.”

Uitdaging
De droom van Jansen is om over vijf jaar sowieso een winkel erbij te hebben en misschien twee. “Dat zou mooi zijn. Je moet continu een uitdaging voor jezelf hebben. Daarom streef ik naar zelfstandige medewerkers op de Hobbemakade om de winkel met plezier draaiende te houden. Dan hou ik ook plezier in het ondernemerschap en heb ik tijd om kansen buiten deze winkel te bekijken, vernieuwend te zijn en te durven investeren. Ik moet mijn tanden erin willen zetten.”

Dit artikel verscheen eerder in Levensmiddelenkrant. Abonneren? Klik hier.